ATRAKCJE

Przepiękne widoki na okoliczne pasma górskie, zabytki oraz położenie w dolinie rzeki Bóbr nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. W Lubawce można dobrze wypocząć w przytulnych kwaterach, przespacerować się wśród zachwycających lasów, skałek i rozległych łąk.

CO WARTO ZOBACZYĆ W LUBAWCE I OKOLICY:

Rynek w Lubawce

Pierwotna zabudowa na rynku spłonęła w wyniku pożaru, który nawiedził miasto w latach 30 - tych XVIII wieku. Obecne kamieniczki pochodzą z okresu odbudowy Lubawki po tym kataklizmie i przetrwały w niemal niezmienionym stanie do dnia dzisiejszego. Na uwagę zasługują piękne podcienie, w których dawniej handlowano towarami, zwłaszcza płótnem. W centrum placu znajduje się Ratusz, siedziba władz miejskich, zbudowany w latach 1723-1726. W jednym z narożników rynku znajduje się figura św. Jana Nepomucena.

 
 

Skocznia narciarska

Skocznia została zbudowana w 1924 roku na zboczu Kruczej Skały. Jest to jedna z największych skoczni naturalnych w Polsce. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, by sprostać zmieniającym się wymogom. Ostatnia modernizacja miała tutaj miejsce w 2006 roku. Rekord skoczni należy do Czecha Antonina Hajka i wynosi 97,5 m.

Zalew w Bukówce

Zbiornik powstał w latach 1903−1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu tamy. Na przełomie lat 1978-1989 powiększono go przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej tamy, osłaniającej Miszkowice. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m..). Zapora czołowa zbiornika zlokalizowana jest w km 271+540 rzeki Bóbr. Powierzchnia zlewni w przekroju zapory wynosi 58,5 km². Prawie całą czaszę ograniczają naturalne brzegi za wyjątkiem wsi rejonu wsi Miszkowice chronionej zaporą boczną. Pojemność użytkowa zbiornika wynosi 12,009 mln m³, a powodziowa stała 3,873 m³. Jest wymarzonym miejscem na długie spacery i dla wędkarzy.

 

Domy Tkaczy Śląskich - Chełmsko Śląskie

W Chełmsku Śląskim, zobaczymy bezcenne, jedyne w Polsce Domy Tkaczy Śląskich - 11 domków (zwanych 11 Apostołami) postawionych w XVIII wieku nad rzeką, aby tkacze mogli bezpośrednio z niej korzystać. Był również 12 domek, zwany Judaszem, ale spłonoł (lub został rozebrany, jak podają inne źródła).

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska - Kowary

Odwiedzając park zapoznają się Państwo z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z naszego terenu, wszystkie zrobione są w skali 1:25, za wyjątkiem modelu Karkonoszy wraz ze Śnieżką (1602), której gabaryty wymagały większej skali, 1:50. Miniatury zostały wykonane za pomocą najnowszych technik modelarskich, przy użyciu materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu.